Památník písemnictví na Moravě a Benediktinské opatství

Památní písemnictví na Moravě a Benediktinské opatství

Z Ludmírova - Rajhradu (Brno-venkov) - jižně od Brna je to po okrskách 82,8 km či 99,9 km přes Prostějov a pak po dálnici směr Brno - čas 1 h a 11 minut jízdy.

    

Pro všechny milovníky sakrárního umění, knih a Moravy. Dále všechny, kterým neslouží knihy jako podepření postele či nohy stolu.

Památník písemnictví na Moravě se náchází v rajhradském benediktinském klášteře, který je nejstarší na Moravě. Prošli tady při své misi Cyril a Metoděj.

Památník nabízí stálou expozici zahrnující díla nejvýznamnějších osobností literatury na Moravě od 8. stol. do 20. století. Uvidíte také benediktinskou knihovnu s osmnácti tisíci knihami, komplexní fond činí šedesátpěttisíc knih.

V areálu benediktinského kláštera sídlí také Farní centrum Rajhrad, které pořádá množství výstav a koncertů.

Benediktinské opatství je barokní komplex kláštera v Rajhradě, které je místem nejstaršího kláštera na Moravě, který náleží k nejstarším moravským círekevním institucím. Olomoucké biskupství bylo obnoveno v roce 1063, ktedy o 15 let po založení tohoto kláštera v roce 1048. Návštevníka omráčí barokní nádhera vyprojektovaná v roce 1718 slavným architektem J. Santinim Aichlem, která se stavěla postupně v letech 1722 - 1840. V 18. a 19. století proslul klášter svou knihovnou a vědeckou činností vzdělaných benediktinů, například Boneventury Pitra, Řehoře Volného, Bedy Dudíka a Mauruse Kintera.

Památník písemnictví na Moravě je otevřen - vstupné 70 Kč.

Barokní klášter s bohatou výzdobou je volně přístupní veřejnosti - bez poplatku. Na místě jsou volně k dispozici brožury a pohledy, kde je uvedená cena. Broužura 50,- Kč a pohled 3,- Kč. Platí se do kasičky, která je k dispozici u stolečku.