Živé krásy a vše kolem nich

     

     V našem kraji, v okolí našich obcí Ludmírova, Dětkovic, Ospělova, Milkova a Ponikve se můžeme, při troše štěstí, setkat s četnými druhy živých živočichů. Od hmyzu, plazů, ptactva, obojživelníků až po savce. Dále je hojně zastoupeno domácí zvířectvo. Drůbež, králíci, ovce, kozy, krávu i  koně. Také pár chovatelů chová exotické ptactvo. Nezbývá než se vydat podívat na tyto krásy, vzít si foťák a popřát hodně štěstí k pěknému snímku. Tak pssst opatrně, ať se zadaří....17.7.2009 byla zaznamenána v katastru Ludmírova pozorováním člena České ornitologické společnosti křepelka polní a vodouš kropenatý a čejka chocholatá, dále konipas bílý 6ks, špaček obecný, krkavec velký 9ks, holub hřivnáč, hrdlička divoká, kachna divoká 7ks. (17.7.2009)

 

Srnec obecný

        

     Srnec obecný žije v lesích. Jedná se o nejrozšířenějšího sudokopytníka u nás. Nejaktivnější bývá za soumraku, velmi často navštěvuje pole a chodí až na k okraji lidského obydlí. Každým rokem v době od října do listopadu shazují každoročně srnci své parůžky. V přírodě se může vyskytnou srnec albín. Mezi myslivci se traduje, že zastřelit albína přináší smůlu. Kdo ho zastřelí, ten do roka zemře. Srnce a srny můžeme vidět ve stádech. Chceme-li srnce spatřit je dobré vyrazit k ránu či večeru k okolí krmleců, kam se chodí stravovat.

Prase divoké

     Prase divoké preferuje především starší lesní porost, nejlépe v kombinaci s potokem či tůňkou. Prase divoké má dobře vyvinutí sluch a čich, se zrakem je to hroší. Živí se vším. Trávou, hlízami, mršinami, bobulemi, hmyzem. Navštěvuje pole, nejlépe s bramborami či kukuřicí, kterou miluje. Prasnice rodí 3 - 12 mláďat, které jsou z počátku pruhovaná .

Čáp bílý

     Čáp bílý je nejznámnější český brodivý pták. Vyskytuje se na vlhkých loukách, polích, u potoků a jezer. Preferuje otevřenou krajinu. Na konci léta odlétá na zimovišťe do teplých krajin a to až do Afriky. Samička snáší 2 - 3 vejce do hnízda vyrobeného z klacků. Jeho potravu tvoří ryby, obojživelníci, hmyz, krtci a plazi.

Vlaštovka obecná

     Vlaštovka obecná je nejznámnější pták z čeledi vlaštovkovitých. Má douhý ocas a špičatá křídla. Živí létajicím hmyzem a za letu i pije. V době děšťů bývá hladová, z důvodu, že neletá hmyz. Její hnízdo bývá slepenec na zdi z jílu a trávy. Dřívě hojně hnízdila ve chlévech, kde měla dostatek potravy. Na zimu odlétá v houfech do teplých krajin.

Domácí zvířectvo

Kůň domácí

                             

Kůň domácí patří mezi lichokopytníky a je to domestikovaé zvíře. Již po několik tisíciletí ho člověk používá pro přepravu. Existuje mnoho zbarvení koně od bělouše, vraníka, ryzáka až po hnědáka. Taktéž se kůň domácí klasifikuje do mnoha plemen.

Ovce domácí